Zimní a letní aktivity

Lyžování, snowboarding, snowtubing

Zimní aktivity

Skipark Filipovice je ideální místem pro sjezdové lyžování, snowboarding, snowtubing, skialpinismus a další zimní sporty jako běh na lyžích a turistika na sněžnicích. Samozřejmostí je půjčovna lyží a jejich servis, škola lyžování a snowboardingu pro všechny věkové kategorie. Na vrchol sjezdovek rozmanité obtížnosti jezdí sedačková lanovka o celkové délce 2600 metrů a skipark nabízí i možnost večerního lyžování. Součástí areálu je také snowpark, dětský park, restaurace a bar. Parkoviště u areálu je zdarma. Skipark Filipovice je i s ohledem na velmi přívětivé ceny ideálním místem pro zimní dovolenou rodin s dětmi, stejně jako pro náročné lyžaře. Vyrazit na sjezdovky lze také jednu zastávku skibusem na Červenohorské sedlo nebo do skiareálu v nedalekých Koutech nad Desnou.

Horolezectví

Letní aktivity

Celá škálu možností pro horolezce - ať již začínající, nebo zkušené, to jsou Jeseníky, Oblíbené jsou břidlicové skály v okolí Bělé pod Pradědem nebo pegmatitové skály v blízkosti Jeseníku či skály v údolí Ostružné, naproti Banjaluky. Bez omezení můžete vyšplhat také na skály Podzámčí, pod hradem v Branné, Aloisov nad nádražím v Branné, Kalafatičova plotna u Domašova, Vyhlídka u Vrbna, Čertovy kameny u Jeseníka, Ludvíkov, Antoníček, Malá Morávka nebo Sokolka u Koutů nad Desnou. V jižním cípu Jeseníků se nalézá velmi oblíbená horolezecká lokalita Rabštejn. Jedná se o členitou skálu z pevné břidlice se zvláštními tvary, které nabízejí možnost lézt v plotnách, převisech, spárách i komínech. Pro rodiny s dětmi je pak možné navštívit tréningovou lezeckou stěnu v Jeseníku.

Pro děti

Celoroční vyžití

Jeseníky nabízí mimořádně lákavé vyžití pro rodiny s dětmi. Navštívit lze Sportovně zábavní centrum v Bělé pod Pradědem, Veteráncentrum a Zoopark Rapotín nebo absolvovat vyjížďku na koních v některé z nedalekých jezdeckých stájí. Oblíbený je také Fauna park v Lipové-lázních, kde si děti mohou prohlédnout domácí i exotická zvířata. Lákadlem je i Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově u Rýmařova. Zde je ke shlédnutí socha Děda Praděda - nejvyšší v České republice, a obří betlém se slony a koňmi v životní velikosti od sochaře Jiřího Halouzky. Tento betlém je největším vyřezávaným betlémem na světě. Děti také rády vyšplhají na překrásné rozhledny nebo se vydají na některou z naučných stezek. Ty je provedou pohnutou historií místních obyvatel, dopřejí jim vyzkoušet si jejich pradávné zvyky a činnosti a seznámí je s magickými tajemstvími Jesenicka. Zvlášť oblíbená je stezka Rysí skála v Koutech nad Desnou, která dětem postupně odhaluje příběh zbloudilé rysice s mláďaty, jež nalezne úkryt na vrcholu Medvědí hory. Po cestě děti potkají lesní skřítky, pohádkové bytosti nebo Praděda. Tato naučná stezka je přístupná od horní stanice lanovky v Koutech.

Turistika

Letní aktivity

Návštěvníkům rekreačního letoviska Filipovice se otevírá široká škála možností pro náročné horské túry s ojedinělými výhledy na panorama Jeseníků, stejně jako poklidné relaxační vycházky přívětivými údolími podél řek a potoků. Navštívit lze také řadu rozhleden jako je Zlatý Chlum, Praděd, Biskupská Kupa nebo na Borůvkové hoře u Javorníku. U rodin s dětmi jsou velmi oblíbené naučné stezky nebo prohlídky jeskyní Na Pomezí či Na Špičáku. Krátkou procházku lze podniknout přímo v nejbližším okolí Filipovic, které je mimořádné svými - člověkem příliš nezasaženými - loukami s ojedinělým rostlinstvem. Pěší túry po jesenické přírodě lze spojit i s tolik populární zážitkovou turistikou a vyzkoušet si některé z letních atrakcí jako jsou horské minikáry a koloběžky na Ramzové nebo v Koutech nad Desnou, intenzivní prožitky nabídne také Adrenalin park Česká Ves.

Rafting

Letní aktivity

Na jesenických řekách a potocích jsou výborné podmínky pro rafting. Jedná se o bezpečnou aktivitu, která rodinám s dětmi nabízí ojedinělý zážitek dobrodružství i zkušenost vzájemné spolupráce. Ideální pro rafting je například potok Bělá, řeka Opava, Branná, Moravice, Morava, potok Krupá a řada dalších. Na řece Moravě je k dispozici půjčovna lodí Tydra s nejbližším předávacím místem v Hanušovicích. Využít lze také instruktora, který vás zasvětí nejen do ježdění na raftu, ale i do dalších vodáckých aktivit.

Historické památky

Celoroční aktivity

Jesenicko má bohatou a velmi zajímavou historii spojenou s čarodějnickými procesy, výrobou papíru či lázeňstvím. Návštěvníci tak budou okouzleni například historickým centrem města Jeseník, mohou navštívit hrobku Vincenze Priessnitze, Vlastivědné muzeum Jesenicka a muzeum Vincenze Priessnitze. Za shlédnutí stojí i ruční papírna a Muzeum papíru Velké Losiny. Krásné sakrální památky stojí v Bělé pod Pradědem a jejím nejbližším okolí. Jedná se zejména o kostel Sv. Tomáše apoštola, kostel Jana Křtitele nebo Seifertovu kapličku. Mimořádnou pozornost si zaslouží vodní elektrárna Dlouhé stráně. Ze zámků stojí za návštěvu Jánský vrch, Velké Losiny, Úsov, Bruntál, z hradů Sovinec, Helfštýn, Bouzov, Šternberk.

Běh na lyžích

Zimní aktivity

Rekreační letovisko Filipovice protíná řada pečlivě a profesionálně upravovaných tras pro běh na lyžích. Návštěvníci letoviska si mohou zapůjčit lyžařské vybavení v půjčovně, která je součástí resortu. Oblíbenými běžeckými trasami jsou například: Trasa začínající v areálu bývalých kasáren v Jeseníku (nad chovnými rybníky), která dále pokračuje přes Bukovice, Adolfovice a Domašov do Rudohoří, Filipovic, Bělé a končí u Videlskéhokříže. Lyžařská stopa je vedená mimo obytnou část v údolí Bělé pod Pradědem. Druhou z oblíbených možností pro běh na lyžích je 5 km dlouhá trasa Jeseník - Adolfovice - a penzion U Cimbury v Domašově, nebo naopak mohou běžkaři vyrazit do tohoto penzionu přes Rudohoří s cílem u penzionu U Julka opět v Domašově. Tentýž penzion bývá cílem běžkařů, kteří se vydají z Rudohoří přes Filipovice do Domašova. Tříkilometrové trasy vedou z Filipovic do Domašova k penzionu Relax nebo hotelu Eduard. Z blízkého Červenohorského sedla mohou zdatnější lyžaři absolvovat běžkařskou trasu známé Jesenické magistrály, kde se střídají hluboké lesy a holé pláně s panoramatickými výhledy.

Turistika na sněžnicích

Zimní aktivity

Filipovice mohou být výchozím bodem u stále oblíbenějšího putování na sněžnicích, tedy putování po neupraveném terénu, který je obtížné projet na běžkách nebo projít s běžnou obuví. Aktivita ideálním způsobem kombinuje pohyb s relaxací mimo frekventované lyžařské trasy a je vhodná pro všechny věkové kategorie včetně dětí a seniorů. Díky sněžnicím lze v náročném terénu ujít tutéž vzdálenost jako v létě při pěší turistice. Ke sněžnicím je vhodné používat i hole, s nimiž je pohyb přirozenější a snazší. Krásné túry na sněžnicích vedou z Jeseníku na Zlatý Chlum, Rejvíz, Kazatelny, Videlskýkříž, Švýcárnu, Praděd. Sportovně založení zájemci mohou zdolat trasu z Koutů nad Desnou na Dlouhé stráně, oblíbený je také trekz Červenohorskhosedla na Rejvízči přechod od Praděda na Rejvíz.

Skialpinismus

Zimní aktivity

Skialpinismus kombinuje sjezdové lyžování s pobytem ve volné přírodě a pořádnou dávkou adrenalinu. Může být ale také příjemnou relaxací s minimem náročných překážek a záleží jen na jeho provozovateli, jak náročný způsob sjezdu zvolí. V každém případě z Filipovic je k takovým zážitkům jen kousek a návštěvníci si tak mohou skialpining užít naplno. Oblé vrcholy jesenických hor, oblast s nadprůměrnými srážkami a příznivé sněhové podmínky činí z Jeseníků oblíbenou destinaci skialpinistů. Důležité je ale myslet na to, že se jedná o chráněnou krajinnou oblast a ne na všech svazích je provozování tohoto sportu povoleno. Mezi nejoblíbenější sjezdy ve volné přírodě patří Velký kotel, Sviní žleb a svahy Pradědu. Než se však vydáte do neupraveného terénu, pamatujte na kvalitní vybavení, které lze zapůjčit na mnoha místech Jesenicka. Půjčovny také provedou nezbytné nastavení vázání podle vašich tělesných proporcí a v nabídce je také možnost nejprve absolvovat skialpkurz.

Koupání a wellness v zimě

Zimní aktivity

Řada lyžařů ráda proloží dny plné zimních aktivit ještě jiným sportem. Ideální je v takovém případě plavání, které uvolní a protáhne lyžováním namáhané svalstvo. Přímo v areálu apartmánového komplexu Filipovice se nachází saunové centrum, nedaleký hotel Stará Pošta má k dispozici vyhřívaný bazén, infrasaunu a solárium a poskytuje řadu služeb relaxačního studia. V okolí Filipovicse nacházejí známá lázeňská centra s profesionálními wellness programy a lázeňskými procedurami vycházejícími z tradičních a jedinečných postupů Viencenze Priessnitze. Jedná se především o Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, Lázně Dolní Lipová a Lázně Karlova Studánka. Návštěvu si také zaslouží termální lázně ve Velkých Losinách, kde horké prameny svým ojedinělým složením přispívají k uvolnění svalů a kloubů, zlepšují stav kůže a příjemně teplá voda nad 35°C podporuje dobrou termoregulaci. Protáhnout se plaváním můžete také v krytém bazénu v Jeseníku nebo aquapark ve Wroclawi.

Koupání v létě

Letní aktivity

K letnímu koupání lze v okolí letoviska využít řadu umělých a přírodních koupališť. Atraktivní bazény se nacházejí v Bělé pod Pradědem, v Jeseníku nebo Velkých Losinách, přístupný veřejnosti je i venkovní bazén v hotelu Eduard v Domašově, bazén v Priessnitzových léčebných lázních, plavecký bazén Česká Ves, bazén v hotelu Červenohorské sedlo, termální lázně Velké Losiny, termální komplex Karlova Studánka, krytý plavecký bazén Javorník, aquacentrum Šumperk nebo venkovní koupaliště v Jeseníku a koupaliště Velká Kraš. Z přírodních koupališť je oblíbený lom Rampa v Černé Vodě, koupaliště Rýmařov, lom Žulová nebo Vidnava. Většina přírodních koupališť je po celou sezónu udržovaná a má vynikající čistotu vody.

Kulturní akce

Celoroční aktivity

V nejbližším okolí Filipovic probíhá celoročně řada kulturních akcí. V Jeseníku lze navštívit Divadlo Petra Bezruče či kino Pohoda. V přilehlých městech a obcích se průběžně pořádá řada koncertů a hudebních představení, tanečních večerů, diskoték, přednášek nebo výstav. Oblíbené jsou Hallowen v lázních v Jeseníku, jesenický advent, pravidelné varhanní festivaly v Jeseníku, Divadelní žatva - tradiční přehlídka amatérských souborů z Jesenicka, Mezinárodní Schubertova soutěž pro klavírní dua - prestižní klavírní bienále, oblíbené je také pálení jesenických čarodějnic - tradiční bujaré oslavy příchodu jara v Priessnitzových lázních. Podrobné informace o právě pořádaných kulturních akcích naleznete na webových stránkách jednotlivých měst či vesnic.

Rezervace apartmánu